Jak zrobić intensywnie pachnąca świece sojową?

2022-02-25
Jak zrobić intensywnie pachnąca świece sojową?

Naturalne, aromatyczne i łatwe w przygotowaniu – takie są świece zapachowe zrobione z wosku sojowego. Tego typu świece są wegańskie, gdyż do produkcji świecy używamy wyłącznie naturalnych składników nie pochodzących od zwierząt. Dodatkowo, sami możemy stworzyć kompozycję zapachową, co doda świecy wyjątkowości i charakteru.

Olejki eteryczne do świec sojowych

Do przygotowania świecy sojowej będziemy potrzebować naturalnego wosku sojowego oraz olejku eterycznego. Olejek eteryczny powinien być w 100% naturalny. Unikaj różnego rodzaju zamienników językowych jak olejek zapachowy czy zapach do świec, gdyż przeważnie są to sztuczne zapachy. Olejki eteryczne mają pozytywny wpływ na nasz układ nerwowy, łagodzenie bólu, przeziębienia. Sprawdzą się również podczas walki z insektami np. komarami.

Jak zrobić naturalne świece sojowe?

W tym celu podgrzewamy wosk w kąpieli wodnej, dodajemy olejek eteryczny i przelewamy wosk do przygotowanego pojemnika z knotem. Pojemnik powinien być odporny na temperaturę ok. 50°C-60°C. Idealnie sprawdzi się słoik lub aluminiowa puszka. Możesz również wykorzystać umyte słoiki po zużytych świecach – dbajmy o środowisko!

Co jest potrzebne do produkcji świec?

Do przygotowania świecy w pojemniku 250 ml potrzebujemy:

  • 165 g naturalnego wosku sojowego
  • 16 ml olejku eterycznego
  • 1x knot bawełniany lub drewniany z podstawką

Świeca sojowa przepis

Przed przystąpieniem do produkcji świecy sojowej, musimy przygotować pojemnik do którego przelejemy wosk.

  1. Podgrzej wosk w tzw. kąpieli wodnej. Wykorzystaj do tego specjalny tygielek (zobacz ofertę) lub miskę ze stali nierdzewnej (zobacz ofertę). Nie podgrzewaj wosku w mikrofali – ciężko jest kontrolować odpowiednią temperaturę! Maksymalna temperatura wosku wynosi 60°C. Jeżeli „ugotujesz” wosk w mikrofalówce, straci on swoje właściwości, a świeca będzie się palić jak pochodnia – nie polecam!
  2. Po całkowitym roztopieniu wosku, zdejmij go i odczekaj aż osiągnie temperaturę 40°C. Dodaj olejek eteryczny i dokładnie go wymieszaj.
  3. Zmocz główkę knota w wosku i przyklej ją do spodu słoika. Pamiętaj aby wosk na knocie zastygł.
  4. Przelej wosk do słoika. Pamiętaj aby wosk nie był za gorący bo odklei knot. Idealny jest wtedy, kiedy robi się mętny, to znak że zastyga.
  5. Usztywnij knot spinaczem lub pałeczkami do suszi. Świeca powinna zastygać w temperaturze pokojowej do pełnego wystygnięcia. Ja zazwyczaj zostawiam ją na 24h tak by wosk w całości związał się z olejkiem. Świeca jest gotowa do użycia.

Ile olejku eterycznego do świecy

To zależy od tego jak bardzo chcemy zrobić intensywną świecę. Zaleca się aby ilość olejku eterycznego w świecy była w granicach 8-12% masy całkowitej. Czyli, w przypadku 165 g wosku sojowego, powinniśmy użyć maksymalnie 19,8 ml olejku eterycznego.  

Duże świece sojowe

W naszym sklepie oferujemy gotowe zestawy DIY do robienia świec sojowych. Posiadamy różnego rodzaju wielkości pojemniki do produkcji małych, średnich oraz dużych świec sojowych. Ich pojemność to 100 ml, 120 ml, 180 ml oraz 250 ml.

Świece sojowe z drewnianym knotem

Kupując zestaw do samodzielnego zrobienia świec sojowych w naszym sklepie (kliknij tutaj) otrzymasz gotowe półprodukty, z których zrobisz kilka świeczek zapachowych. W zestawie znajdują się knoty bawełniane oraz drewniane. Zestawy są tak zrobione, by można było je wykorzystać ponownie – dajemy zapas knotów bawełnianych oraz drewnianych.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

pixelpixel