Czym się różni wosk sojowy od parafinowego?

2022-03-01
Czym się różni wosk sojowy od parafinowego?

Kto z nas nie lubi świec zapachowych? W sklepach stacjonarnych i internecie znajdziemy mnóstwo ofert które gwarantują nam pięknie pachnące i wyglądające oraz aromatyczne świece. Czytając skład świecy możemy zauważyć ze jedne są zrobione z wosku sojowego a drugie z parafiny. Jaka jest różnica?

Świece sojowe a świece parafinowe

Wosk sojowy jest uwodornioną (zamienienie oleju z cieczy w ciało stałe) formą oleju sojowego  został odkryty stosunkowo niedawno bo w 1991 roku jako zdrowa alternatywa do wosku parafinowego i tańsza alternatywa wosku pszczelego. Jest on w 100% naturalny, gdyż wytwarzany jest z ziaren soi. Parafina została odkryta dużo wcześniej gdyż w 1809 roku, jako poboczny produkt powstały w wyniku destylacji ropy naftowej.

O czym świadczy czarny nalot na świecy?

Świece sojowe jak i parafinowe emitują pewną ilość sadzy. Sadza ma negatywny wpływ na nasz układ oddechowy i samopoczucie. Podczas spalania świecy parafinowej emituje się aż 11 toksyn m.in. (alkany, alkeny i toluen, o których doniesiono, że mają szkodliwy wpływ na ludzi). Porównując obie świece o tych samych parametrach (pojemność, długość knotu) okaże się że świeca parafinowa emituje dużo więcej sadzy. Często można tą sadzę zauważyć na ubrudzonym pojemniku, lub w otoczeniu świecy poprzez czarny nalot. Paląc tą samą świece sojową, sadzy jest znacznie mniej. Zrób w domu eksperyment odpal podobnej wielkości świece sojową i parafinową.

Jak długo pali się świeca z wosku sojowego?

Na czas palenia świecy składa się kilka czynników takich jak wielkość pojemnika, grubość knota, dodatki w wosku. Jednak nawet biorąc wszystkie te rzeczy pod uwagę, świeca sojowa i tak będzie się palić dłużej. Dlaczego? Dlatego ze wosk sojowy ma niższą temperaturę spalania ok. 46 °C, natomiast parafina ok. 60 °C. Dodatkowo wosk sojowy jest bardziej gęsty niż parafina, i potrzebuje więcej ciepła do spalenia.

Intensywnie pachnące świece

Czy dodając więcej olejku do świecy, będzie ona bardziej intensywna? Nie zawsze tak musi być. Wszystko zależy od dobranego wosku. Jednak jeśli postawimy dwie świece obok siebie jedna parafinowa a druga sojowa, szybciej zacznie „pachnieć” ta parafinowa. Dzieje się tak dlatego, że soja jest bardziej gęsta niż parafina. Do jej spalania potrzebujemy większą temperaturę co zwykle trwa ok 15-20 min. zanim świeca sojowa zacznie pachnieć. Wygląda to tak że wosk topi się, płomień odparowuje ciekły wosk, a zapach zaczyna unosić się w powietrzu. Świeca parafinowa szybciej się nagrzewa, przez co szybciej ją czujemy.

Czy świece sojowe są zdrowe?

Świece sojowe są dużo zdrowsze gdyż wykonane są z naturalnych ziaren soi. Warto jednak pamiętać że o ile sam wosk jest naturalny, dodając do niego sztuczny barwnik i olejki nienaturalne może okazać się również szkodliwy co świeca parafinowa. Warto przed zakupem dokładnie sprawdzić skład danej świecy. Jeżeli jednak robimy sami świece sojowe, zwróćmy uwagę na półprodukty które dodajemy do świec. Im mniej dodatków – tym świeca jest zdrowsza.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

pixelpixel