Dlaczego mydło się pieni? Skąd się biorą bąbelki w bazie mydlanej? Wyjaśniamy!

2023-03-09
Dlaczego mydło się pieni? Skąd się biorą bąbelki w bazie mydlanej? Wyjaśniamy!

Mydło jest jednym z najważniejszych produktów higienicznych, które używamy na co dzień. Używamy go do mycia rąk, twarzy i całego ciała. Jedną z charakterystycznych cech mydła jest to, że się pieni. Ale dlaczego tak się dzieje? Czym jest ta piana, która tworzy się na powierzchni wody podczas mycia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Mydło to substancja powierzchniowo czynna, a surfaktanty to klucz do jego pienienia. Surfaktanty to substancje, które zawierają cząsteczki z dwoma skrajnie różnymi końcami. Jednym z końców jest hydrofilowa, co oznacza, że przyciąga ona cząsteczki wody. Drugim końcem jest hydrofobowy, co oznacza, że przyciąga ona cząsteczki tłuszczu. Dzięki temu surfaktanty są w stanie związać wodę z olejem i tworzyć emulsję.

Mydło składa się z substancji powierzchniowo czynnej, najczęściej alkalicznych soli kwasów tłuszczowych. Kiedy mydło zostaje umyte z rąk lub zanurzone w wodzie, jego substancje powierzchniowo czynne wchodzą w interakcje z cząsteczkami wody. To powoduje, że powierzchnia mydła zaczyna przyciągać wodę, tworząc cienką warstwę wodną.

Kiedy do tej mieszanki zostanie dodana energia, na przykład poprzez mieszanie mydła z wodą lub tarcie rąk, to powierzchnia mydła zaczyna się rozrywać na mniejsze fragmenty. W miarę jak pęknięcia na powierzchni mydła się powiększają, powstaje coraz więcej małych bąbelków powietrza. To właśnie te bąbelki tworzą pianę na powierzchni mydła.

Kiedy powstające bąbelki przyciągają do siebie inne bąbelki, tworzą one większe pęcherze. W końcu zaczynają się unosić się na powierzchnię wody, tworząc pianę. Podczas mycia skóry, piana mydła dociera do porów skóry, unosi brud, tłuszcz i inne zanieczyszczenia, które następnie zostają spłukane.

Piana z mydła jest bardzo ważna podczas mycia, ponieważ działa jak emulgator, związując zanieczyszczenia, brud i tłuszcz, dzięki czemu są one łatwiejsze do usunięcia. Kiedy mydło zostanie spłukane, piana zmywa te zanieczyszczenia, pozostawiając skórę czystą i oczyszczoną.

Jak usunąć bąbelki w mydle glicerynowym?

Kolejnymi bąbelkami szczególnie przy produkcji mydeł z gotowej bazy glicerynowej są pęcherze powstające w skutek przelewania bazy mydlanej do formy. Skąd one się biorą i jak je zwalczyć?

Bąbelki w mydle glicerynowym powstają w wyniku procesu nazywanego "mydleniem". Mydło glicerynowe składa się z trzech podstawowych składników: tłuszczów lub olejów roślinnych, alkoholu glicerynowego i wody. W procesie mydlenia tłuszcze lub oleje reagują z alkoholem glicerynowym, tworząc estry - substancje, które są głównym składnikiem mydła.

Kiedy mydło jest mieszane z wodą, powstają w nim pęcherzyki powietrza, czyli bąbelki. Pęcherzyki powstają, ponieważ mydło jest emulgatorem - substancją, która pozwala na mieszanie się dwóch niemieszalnych cieczy, takich jak woda i tłuszcze. Dzięki temu bąbelki powietrza są "zamknięte" w osłonkach mydlanych, co powoduje, że mydło tworzy pianę i powstają bąbelki.

W przypadku mydła glicerynowego, bąbelki są zazwyczaj mniejsze i bardziej przezroczyste niż w przypadku innych rodzajów mydeł. To dlatego, że mydło glicerynowe zawiera dużo gliceryny, która jest higroskopijna i przyciąga wodę, co skutkuje lepszymi właściwościami pieniącymi.

Jak usunąć pęcherze powietrza z mydełek glicerynowych?

Jeśli chodzi o usuwanie bąbelków z mydła z bazy glicerynowej, jest kilka sposobów, które można spróbować:

  1. Najlepszy i najszybszy sposób to spryskanie bazy mydlanej preparatem anty bąbelek dostępnym w sklepie gifthome.pl. Jest on bardzo skuteczny i wydajny. 90 ml preparatu wystarczy na kilka kilogramów bazy mydlanej.
  2. Delikatnie ogrzej mydło w kąpieli wodnej, a następnie ostudź. To pozwoli na rozpuszczenie bąbelków powietrza, które następnie uniosą się do góry i znikną.
  3. Przy użyciu palców lub pędzla zanurzonego w wodzie, delikatnie ugnieć bąbelki w mydle. Z powodu lepkiej konsystencji mydła glicerynowego, bąbelki zaczną zanikać.
  4. Zwiększ ilość alkoholu izopropylowego w mieszaninie mydlanej. Alkohol izopropylowy jest składnikiem, który może pomóc zredukować ilość bąbelków powietrza w mydle.
  5. Można także spróbować wytłoczyć nowe mydło z mniejszą ilością bąbelków powietrza. W tym celu należy ostrożnie wymieszać mydło z bazy glicerynowej z wolniejszymi ruchami, a następnie delikatnie zalać formy, unikając tworzenia pęcherzyków powietrza.

Warto jednak pamiętać, że bąbelki w mydle glicerynowym to naturalny efekt mydlenia i nie zawsze uda się całkowicie ich usunąć.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

pixelpixel