Jakie są rodzaje mydła? Glicerynowe, sodowe, potasowe

2024-03-07
Jakie są rodzaje mydła? Glicerynowe, sodowe, potasowe

Mydło jest nie tylko codziennym narzędziem higieny osobistej, ale także bogatym obszarem z różnymi rodzajami i formułami. Jednym z kluczowych czynników różnicujących mydła jest ich skład chemiczny oraz proces ich produkcji. Wśród wielu dostępnych rodzajów, trzy z nich - mydło glicerynowe, mydło sodowe i mydło potasowe - są szczególnie istotne ze względu na ich popularność i różnorodne zastosowania.

Mydło glicerynowe

Do zrobienia mydła glicerynowego potrzebujesz:

Mydło glicerynowe to rodzaj mydła, które wyróżnia się wysoką zawartością gliceryny w swoim składzie. Gliceryna jest naturalnym składnikiem, który pozostaje wytwarzany podczas procesu produkcji mydła. Jedną z największych zalet mydła glicerynowego jest jego zdolność do utrzymywania wilgoci w skórze, co sprawia, że jest idealne dla osób z suchą lub wrażliwą skórą. Ponadto, mydło glicerynowe jest delikatne i łagodne, co czyni je odpowiednim dla osób z nietolerancją na bardziej drażniące substancje. Jest również stosowane w produkcji mydeł naturalnych, co przyciąga osoby poszukujące bardziej ekologicznych i skutecznych produktów do pielęgnacji skóry.

Konsystencja: kostka, twarde

Gotowe do użycia: po całkowitym wystygnięciu

Właściwości i zastosowanie: Gliceryna ma wiele korzystnych właściwości dla skóry. Jest to składnik, który pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, co jest szczególnie ważne, jeśli często bierzesz gorące prysznice czy kąpiele, które skórę wysuszają, zmywając z niej naturalne oleje.

Mydło sodowe

Do zrobienia mydła sodowego potrzebujesz:

Mydło sodowe jest produkowane poprzez reakcję chemiczną zwana zmydlaniem, w której tłuszcze lub oleje są przetwarzane z użyciem wodorotlenku sodu. W efekcie powstaje twardy blok mydła. Ten rodzaj mydła jest szeroko stosowany zarówno w codziennej higienie osobistej, jak i w czyszczeniu domu. Jego właściwości myjące i usuwające tłuszcz sprawiają, że jest skuteczny w usuwaniu brudu i zanieczyszczeń z powierzchni skóry. Jednakże, mydło sodowe może być bardziej wysuszające dla skóry niż mydło glicerynowe, dlatego osoby o suchej skórze mogą potrzebować dodatkowej pielęgnacji po jego użyciu.

Właściwości i zastosowanie: Mydło sodowe ma wiele zalet. Jest skuteczne, tanie i ogólnodostępne. Działa bakteriobójczo, łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry. Jest to jeden z najtańszych, ogólnodostępnych środków odkażających.

Konsystencja: kostka, twarde

Gotowe do użycia: po min. 4 tygodniach (im dłużej mydło leżakuje - tym lepiej)

Mydło potasowe

Do zrobienia mydła potasowego potrzebujesz:

Mydło potasowe, podobnie jak mydło sodowe, jest produkowane poprzez reakcję chemiczną, jednak z użyciem wodorotlenku potasu zamiast wodorotlenku sodu. Jest bardziej miękkie i lepiej rozpuszcza się w wodzie niż mydło sodowe, co sprawia, że jest często stosowane w produkcji mydła płynnego oraz do mycia delikatnych tkanin, takich jak jedwab czy wełna. Jest również bardziej przyjazne dla środowiska niż mydło sodowe, ponieważ jego produkcja wymaga mniejszej ilości energii.

Właściwości i zastosowanie: Mydło potasowe jest często stosowane w kosmetykach naturalnych, ze względu na jego łagodne właściwości myjące. Jest szczególnie polecane dla osób z wrażliwą skórą.

Konsystencja: pasta

Gotowe do użycia: po ok. 3 godzinach

Wszystkie w/w mydła możesz zrobić samodzielnie w domu. Najprostszą metodą jest zrobienie mydła glicerynowego z bazy mydlanej. Wybór odpowiedniego rodzaju mydła zależy głównie od indywidualnych preferencji oraz potrzeb skóry. Dla osób z suchą lub wrażliwą skórą zalecane jest stosowanie mydła glicerynowego, podczas gdy mydło sodowe może być bardziej odpowiednie dla tych, którzy potrzebują silniejszego oczyszczenia. Mydło potasowe z kolei znajduje swoje zastosowanie głównie w produkcji mydła płynnego oraz do delikatnych zadań czyszczących. Bez względu na wybór, istnieje szeroki wybór mydeł dostępnych na rynku, które mogą sprostać różnorodnym potrzebom pielęgnacyjnym.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

Naturalny olejek eteryczny pomarańczowy 30g

Naturalny olejek eteryczny pomarańczowy 30g

20,99 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką19,94 zł brutto
664,67 zł / kg brutto
Barwnik do bazy mydlanej niemigrujący żółty 10g

Barwnik do bazy mydlanej niemigrujący żółty 10g

6,99 zł brutto
699,00 zł / kg brutto
Baza mydlana biała bez efektu rosy 1 kg LOWSWEAT W

Baza mydlana biała bez efektu rosy 1 kg LOWSWEAT W

34,09 zł brutto
34,09 zł / kg brutto
Suszone kwiaty pomarańczy 10g

Suszone kwiaty pomarańczy 10g

5,49 zł brutto
549,00 zł / kg brutto
Barwnik do mydła niemigrujący NEONOWY czerwony 10g

Barwnik do mydła niemigrujący NEONOWY czerwony 10g

7,99 zł brutto
799,00 zł / kg brutto
Olejek zapachowy KWIAT BZU 10g

Olejek zapachowy KWIAT BZU 10g

8,19 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką7,78 zł brutto
778,00 zł / kg brutto
Baza mydlana glicerynowa z aloesem, aloesowa 1 kg ALOE

Baza mydlana glicerynowa z aloesem, aloesowa 1 kg ALOE

36,49 zł brutto
36,49 zł / kg brutto
pixelpixel